٥

۱۰۰ از درصد سهام شرکت پتروشیمی دماوند، ۳۶/۱۸ درصد از سهام شرکت مقره‌سازی ایرن، یک درصد از سهام شرکت عمران و مسکن‌سازان گیلان، ۳۱ درصد از سهام شرکت بهره‌برداری از کانال‌های آبیاری و زهکشی میناب و ۳۰ درصد از سهام شرکت گسترش ایلیا صنعت شفق، چهارم آبان ماه سال جاری از طریق مزایده واگذار می‌شود (سنا)
رشد اقتصاد جهانی به علت رشد اقتصادی پایین در ژاپن، امریکای لاتین و اروپا در سال جاری میلادی به ۳/۳ درصد و در سال ۲۰۱۵ به ۳/۸ درصد خواهد رسید که ۰/۲ درصد پایین‌تر از پیش‌بینی قبلی صندوق است (صندوق بین‌المللی پول)
حجم نقدینگی در پایان مرداد ماه سال جاری به ۶۴۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است (مدیر کل اقتصادی بانک مرکزی)
مشکل عمده اقتصاد ایران سطح پایین بهروری و کارایی در فعالیت‌های اقتصادی است، که ریشه این موضوع برخورداری دولت از درآمد نفتی و تزریق آن به بودجه دولتی بوده است (وزیر امور اقتصادی و دارایی)
قیمت مسکن در سال ۹۴ با توجه به افزایش تقاضای پنهان در این بازار، ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند (رییس انجمن انبوه‌سازان)
ادامه روند نزولی سطح قیمت‌ها در منطقه یورو فشار شدیدی را بر رشد و رونق اقتصادی کشورهای اروپایی وارد کرده و این مسأله می‌تواند اقتصاد این منطقه را با چالش‌های بیشتری روبه‌رو کند (رویترز)
میزان تولید طلا در سال ۲۰۱۲ میلادی به دو هزار و ۷۰۰ تن رسید که با این میزان تولید، پیش‌بینی می‌شود تا ۱۶ سال آینده ذخیره معادن طلا در جهان پایان یابد (واحد مرکزی خبر)
در حالی‌که چهار ماه از ابتدای سال جاری گذشته است، هنوز تکلیف قیمت نفت برای شرکت‌های پالایشگاهی مشخص نشده است و این شرکت‌ها در آستانه برگزاری مجامع و ارائه گزارش‌های سه ماهه، در بلاتکلیفی به سر می‌برند (ایسنا)
افزایش شدید تورم و نبود سیاست‌های کلان حمایتی، موفقیت‌های اولیه طرح هدفمند‌سازی در کاهش مصرف کالاهای یارانه‌ای و بهبود توزیع ثروت را از بین برده است (صندوق بین المللی پول)
پیمان دوجانبه پولی که از مدت‌ها پیش در کشورهای زیادی برای پایان سیطره دلار، عملیاتی شد، در کشور ما که بنا بر شرایط تحریم ضرورت آن چندین برابر احساس می‌شد، اجرا نگردید که برخی اقتصاددانان دلیل آن را مقاومت بانک مرکزی می‌دانند (خبرگزاری تسنیم)
سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۳:۵۴ ب.ظ
پردازش اطلاعات مالی
علی نوروزی مدیر عامل شرکت پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین حجم تمام داده‌های تولید‌شده در تمامی تاریخ بشریت تا سال 2000میلادی، کمتر از اطلاعات تولیدشده در 12 سالة از ابتدای قرن بیست و یکم تا امروز است. در نتیجة این روند افزایش حجم اطلاعات نیاز به جمع‌آوری، طبقه‌بندی و فرآوری این اطلاعات در تمامی بخش‌های [...]

علی نوروزی

مدیر عامل شرکت پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین

حجم تمام داده‌های تولید‌شده در تمامی تاریخ بشریت تا سال ۲۰۰۰میلادی، کمتر از اطلاعات تولیدشده در ۱۲ سالة از ابتدای قرن بیست و یکم تا امروز است. در نتیجة این روند افزایش حجم اطلاعات نیاز به جمع‌آوری، طبقه‌بندی و فرآوری این اطلاعات در تمامی بخش‌های درگیر در فعالیت‌های اقتصادی در سراسر جهان نیز رو به فزونی بوده است. در بازار اوراق بهادار نیز عنوان بخشی از نظام اقتصادی، با توجه به گسترش روزافزون حجم داده‌ها و اطلاعات تولیدی، لزوم وجود نظام جامع جمع‌آوری و تحلیل داده، به صورتی سریع و قابل اعتماد، بیش از پیش احساس می‌شود.

در کنار چنین فضایی در سراسر جهان، در کشورمان نیز با اندکی تأخیر روندهای مشابهی در حال شکل‌گیری است. حجم بسیار بالای داده‌های ایجاد‌شده در بازارهای پولی و مالی کشورمان به شدت نیاز به توسعة مؤسسات تحلیلی که داده‌ها و اطلاعات اولیة ایجادشده را فرآوری کرده و به صورتی قابل‌ استفاده‌تر به مخاطبان ارائه کند، افزایش داده است. در چنین فضایی استفاده از خدمات شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی، پاسخ‌ به نیازی جدی و حلقة مفقوده‌ای در کانال ارتباطی میان فعالان بازار، دانش امور مالی و دانش‌های مربوطه و داده‌های تولید‌شده است. رسالت شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی، افزایش قدرت تحلیل و توان تصمیم‌گیری در افراد و نهادهای مالی و غیرمالی در کشور بوده و انتظار می‌رود منجر به افزایش عمق بازار سرمایه و در نهایت تخصیص کارای منابع مالی در کشور شود.

 

بازار هدف شرکتهای پردازش اطلاعات مالی
و نیاز روزافزون به پردازش

در حال حاضر بازار هدف محصولات شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی به ۳ دستة  چرخة نظام پولی- مالی کشور، نهادهای نظارتی و پژوهشی و  تمامی فعالیت‌های اقتصادی معمول تولیدی، خدماتی و بازرگانی تقسیم می‌شود.

افزایش روزافزون نیاز به دریافت خدمات در حوزة پردازش اطلاعات و مشاورة مالی و سرمایه‌گذاری را می‌توان از گسترش تعداد و حجم فعالیت‌ها در ۳ محور زیر مطلع شد:

۱-بالا رفتن شدید حجم منابع مالی موجود در کشور که عامل اصلی نوسانات روزافزون و غیرقابل کنترل در بازارهای موازی سرمایه‌گذاری مانند بازار ارز، طلا و مسکن است.

۲- افزایش روزافزون تعداد نهادهای مالی به تبع افزایش منابع مالی در کشور و ایجاد طیف وسیعی از مؤسسات پولی-مالی،

۳- افزایش ابزارهای مالی و محمل‌های سرمایه‌گذاری که در سال‌های اخیر تا حدودی توسعه یافته است.

وضع رقابت در صنعت پردازش اطلاعات

همان‌طور که در شکل ۱ می بینید، بازار خدمات دانش‌محور در حوزة مالی به دو طبقة کلی الف-ارائه‌دهندگان نرم‌افزار و ب-ارائه‌دهندگان اطلاعات، تقسیم‌شده است.

ارائه‌دهندگان نرم‌افزار نیز به دو بخش ارائه‌دهندگان خدمات به بخش خریداران و صف، که به طور معمول معاملات سهام را در بر می‌گیرند و بخش عرضه‌کنندگان و تصمیم‌سازان بازار، تقسیم‌شده. بخش ارائه اطلاعات نیز به دو بخش ارائه‌دهندگان اطلاعات بازار سرمایه و ارائه‌دهندگان اطلاعات صنعت و اقتصاد کلان و پیش‌بینی‌های مرتبط، تقسیم‌شده است. عمده شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات در حوزة بازار سرمایه فعال هستند که در این میان بخش ارائه نرم‌افزارهای تحلیل بازار بخشی نسبتاً نوظهور است و بخش ارائه اطلاعات صنعت، اقتصاد کلان و اخبار اقتصادی هنوز شکل مشخصی نگرفته و کاستی‌های بسیاری در این قسمت مشاهده می‌شود که از آن جمله می‌توان به ارائه نشدن اطلاعات صنایع، سهم بازار هر کدام از بنگاه‌های مهم در بازار، اطلاعات بازار پول و شاخص‌های کلان اقتصادی، پیش‌بین وضع ارکان صنعت و قیمت‌های آتی و نیز اثر تصمیمات اقتصادی دولت مانند قانون بودجه و قوانین پنج ساله توسعه نیز اشاره کرد. همچنین گروه ارائه‌دهندگان اطلاعات ناشران بورسی و بازار سرمایه و نیز نرم‌افزارهای تحلیلی نیز دچار کاستی‌هایی است که از آن جمله می‌توان به فقدان اطلاعات جامع با قابلیت دسته‌بندی سریع اطلاعات ناشران بورسی و با قابلیت اعتماد بالا، مانند یادداشت‌های توضیحی همراه صورت‌های مالی است اشاره کرد.

 

ساختار قانونی شرکت های پردازش اطلاعات مالی و نوآوران امین

بنابر دستورالعمل تأسیس و فعالیت شرکت‌های پردازش اطلاعات مالی، مصوب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، شرکت پردازش اطلاعات مالی «شخصیت حقوقی است که با عنوان شرکت پردازش اطلاعات مالی به صورت یک نهاد مالی موضوع بند ۲۱ مادۀ یک قانون بازار اوراق بهادار، نزد سازمان ثبت شده است و تحت نظارت سازمان به پردازش اطلاعات مالی می‌پردازد.».

موضوع فعالیت اصلی این شرکت‌ها عبارتند از: ۱- مبادرت به جمع‌آوری، پردازش و ارائه اطلاعات زیر به دیگری یا انتشار آنها از هر طریق از جمله رسانه‌های جمعی، تابلو، وسایل الکترونیکی، نامه، بروشور و سخنرانی. ۲- جمع‌آوری و پردازش سایر اطلاعات مالی، اقتصادی و تجاری برای ارائه به سرمایه‌گذاران، محققان و سایر اشخاص یا انتشار آنها از طرق مختلف و ۳-طراحی، محاسبه، انتشار و فروش انواع شاخص‌های مالی و اقتصادی ایران و سایرکشورها.

در این چارچوب پردازش‌گر اطلاعات مالی نوآوران امین با فلسفه وجودی خلق ارزش افزوده برای کلیه ذی‌نفعان اقتصادی کشور از طریق فراهم کردن ابزارهای پردازشگر و سهیم شدن در ثروت آفرینی ملی و چشم اندازی به صورت تبدیل‌شدن به مطرح‌ترین برند در حوزة پردازش اطلاعات و مشاورة مالی در ایران با الگوبرداری از شرکت‌های پردازش اطلاعات/مشاورة مدیریتی برتر جهانی، از منظرهایی مانند، تنوع محصولات، کیفیت خدمات، اعتبار، ساختار داخلی، پروتکل‌های سازمانی و … ، در سطح کشورمان ایران، مجوز فعالیت خود را از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت کرده است. لازم به ذکر است که با توجه به تحلیل بازار صورت گرفته در بخش پیشین و با توجه به تمامی کاستی‌های اشاره‌شده در بازار فعلی خدمات دانش‌محور در بازار مالی در کشور، جاگیری شرکت پردازش اطلاعات مالی نوآوران امین دقیقاً در فضای کمبودهای بازار پردازش و تحلیل اطلاعات قرار دارد. همچنین نوآوران امین در مقایسه با سایر رقبا و فعالان بازار خدمات دانش‌محور و به خصوص فعالیت پردازش اطلاعات مالی، ۴ دسته مزایای نسبی دارد که عبارتند از:

 ۱- قابلیت اعتماد ۱۰۰درصد به داده‌ها

۲- پوشش کامل اطلاعاتی

 ۳- بالاترین سرعت به روزرسانی

۴-انعطاف‌پذیری کامل

نوآوران امین با حمایت سهامداران حقوقی‌ مانند شرکت‌ تأمین سرمایه امین، شرکت توسعه معین خردمندان (زیر مجموعة بانک ملت)، شرکت نوآوران پردازش هزاره سوم و شرکت کارگزاری مهرآفرین تأسیس‌شده است.

استراتژی توسعه و گسترة فعالیتهای نوآوران امین

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد درست است که نیاز بسیار جدی‌ در حوزة جمع‌آوری و طبقه‌بندی و به اصطلاح پردازش اطلاعات مالی در کشور وجود دارد، اما مشکل اصلی در کشور نه نبود اطلاعات، بلکه خلل‌های متعدد در سازوکارهای تصمیم‌گیری در حوزة فعالیت‌های اقتصادی و به‌خصوص بازار سرمایه در کشور است.

 نوآوران امین به این نتیجه‌ رسیده‌ است که تمرکز محدود بر جمع‌آوری و طبقه‌بندی اطلاعات اقتصادی در فضای موجود کشور و در میان‌مدت چندان سودآور و حتی مفید نخواهد بود.  نوآوران امین در واقع به حوزه‌ای کلان‌تر، یعنی مفهوم کلی ارائه خدمات دانش‌محور در حوزة مالی را کلان‌حوزة فعالیت خود در نظر گرفته است.

اطلاعات و دانش، از ابزارهای تصمیم‌گیری هستند. به نظر می‌رسد بتوان گفت هدف غایی استفاده از اطلاعات در تمامی موارد کمک به تصمیم‌گیری مناسب است. از منظر دانش مورد استفاده در فرایند تصمیم‌گیری، زنجیرة اطلاعات تا تصمیم‌گیری را می‌توان به ۵ مرحلة جمع‌آوری و طبقه‌بندی داده‌ها،  پردازش مرحلة اول اطلاعات، تحلیل و فراوری، کمک به تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، تقسیم‌بندی کرد

 محتوای فعالیت شرکت نوآوران امین در افق میان‌مدت، توسعة فعالیت‌ها در تمامی زنجیرة داده تا تصمیم به نحوی است که جریان فراوری داده تا تصمیم را ارتقا بخشد.  این نگاه این آگاهی را برای مدیران شرکت و تا حدودی فعالان این بازار و نهادهای نظارتی به وجود خواهد آورد که وارد شدن صرف در یکی از حوزه‌های پنج‌گانة مذکور، به دلیل اینکه ارزش افزودة اصلی در هماهنگی کامل تمامی حلقه‌ها بوده و ارائه خدمات در یک بخش نمی‌تواند تغییری اساسی در نظام تصمیم‌سازی ایجاد کند.

استراتژی نوآوران امین در مرحلة اول عبارت است از تقویت ؛ در این مرحله قرار نیست مدلی جدید، فرایندی جدید یا ابزاری جدید در تصمیم‌سازی به فعالان بازار معرفی شود، هدف این بخش ارتقای تمامی فعالیت‌هایی است که در حال حاضر به طور معمول در بازار سرمایه کشور انجام می‌شود. گام اول از استراتژی فاز اول، ارائه هستة نرم‌افزاری است که محور فعالیت‌های شرکت در حال حاضر است.

در فاز اول، هدف، ارتقا فعالیت‌های موجود از جهت‌های شش‌گانة ۱- قابلیت اطمینان و دقت ۲-سرعت، ۳- هزینه، ۴- کیفیت، ۵- جامعیت و ۶- سادگی، در مورد تمامی فعالیت‌ها و فرایندهایی است که در حاضر در تصمیم‌گیرها‌ی اقتصادی، به‌خصوص تصمیماتی که بر اساس اطلاعات شرکت‌های فهرست‌شده در بورس و اوراق بهادار مرتبط با آن‌ها، مورد نیاز است.

 در فاز بعدی استراتژی است که می‌توان با آگاهی کامل از نیازهای و توانایی‌های مشتریان، پیشنهاد خدمات حرفه‌ای‌تر و تحلیلی‌تر را برای فاز ارتقا  ارائه کرد.

 منبع:ماهنامه بازاروسرمایه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.